Aktualności

Kolekcja domów ORLEAN

07.02.2020

Projekty domów można podzielić na domu mieszkalne, domy letniskowe oraz pochodzące od domów letniskowych - domy całoroczne, mieszkalne, które bazują na metrażu i układzie funkcjonalnym domów rekreacji indywidualnej, ale spełniają warunki techniczne dla domów mieszkalnych. Oznacza to, że domy całoroczne nadają się do zamieszkania. Najpopularniejszą kolekcją domów letniskowych oraz całorocznych autorskiej pracowni projektowej PRO-ARTE jest seria ORLEAN

DOM do zamieszkania, czy do przebywania okresowego?

Domy mieszkalne muszą odpowiadać szczegółowym wytycznym, co do przenikalności cieplnej przegród budowlanych, czyli ścian, dachu. Oznacza to, że oprócz konstrukcji  (z pustaków ceramicznych, betonu, zbrojeń, nadproży, belek, słupów, wieńców) muszą też mieć dopasowaną warstwę ocieplenia (ze styropianu, wełny mineralnej) o odpowiednim współczynniku przenikalności (im niższy tym lepszy). 

W domu całorocznym, mieszkalnym można w przeciwieństwie do domu letniskowego się zameldować na pobyt stały. W domku rekreacji indywidualnej ze względu na to, że służy on do przebywania okresowego, a nie nieprzerwanego jest to niemożliwe. Projekt domu mieszkalnego musi uwzględniać też takie wymagania jak wiatrołap lub kurtyna powietrzna nad wejściem do budynku. Konieczne jest też dysponowanie systemem centralnego ogrzewania. Pod tym pojęciem kryje się najczęściej układ wodny rurek i grzejników (kaloryferów) ogrzewany kotłem. W domkach całorocznych jest to najczęściej kocioł gazowy dwufunkcyjny lub jednofunkcyjny albo kominek z płaszczem wodnym  ("płaszcz" to wymiennik ciepła, w który podgrzewa się woda krążącą w układzie grzewczym).

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Gazowe ogrzewanie: jest bezobsługowe i czyste, wymaga dobrej izolacji cieplnej domu, za spalony gaz rozliczamy się z dostawcą. Kominek z płaszczem: wymaga obsługi, załadunku, ale też czyszczenia szyby i paleniska, w salonie z kominkiem będzie też więcej kurzu, zapachu palonego drewna. Gdy porównamy koszty paliwa, to może okazać się, że kominek z płaszczem jest nieco tańszy, jednak, gdy doliczymy koszty palacza i czyściciela, to nawet gdy do gazu dołożymy koszty przeglądów i serwisu, to bilans może wskazywać na większy komfort użytkowania kotła gazowego. 

Jaka technologia? Mur, szkielet, a może bal?

Pracownia projektowa PRO-ARTE może zaproponować trzy technologie zrealizowania domu. Do wyboru są technologia murowana, szkieletowa drewniana oraz bale drewniane. Jak wyglądają te domy?

Projekt ORLEAN jest dostępny jako: letniskowy, letniskowy szkielet drewniany, całoroczny murowany, całoroczny szkielet drewniany. W wersji mieszkalnej dostępne są dwa warianty ogrzewania: kocioł gazowy lub kominek z płaszczem wodnym.

Projekt ORLEAN 2 jest dostępny jako: letniskowy murowany, letniskowy szkielet drewniany, całoroczny murowany, całoroczny szkielet drewniany. W wersji mieszkalnej dostępne są dwa warianty ogrzewania: kocioł gazowy lub kominek z płaszczem wodnym.

Projekt ORLEAN 3 jest dostępny jako: letniskowy murowany, letniskowy szkielet drewniany, całoroczny murowany, całoroczny szkielet drewniany. W wersji mieszkalnej dostępny jest system centralnego ogrzewania oparty na kotle gazowym.

Projekt ORLEAN 4 jest dostępny jako: letniskowy murowany, letniskowy szkielet drewniany, całoroczny murowany, całoroczny szkielet drewniany. W wersji mieszkalnej dostępny jest system centralnego ogrzewania oparty na kominku z płaszczem wodnym.

Projekt ORLEAN 5 z garażem jest dostępny jako: letniskowy murowany, letniskowy szkielet drewniany, całoroczny murowany, całoroczny szkielet drewniany. W wersji mieszkalnej dostępny jest system centralnego ogrzewania oparty na kotle gazowym.

Projekt ORLEAN 7 jest dostępny jako: letniskowy murowany, letniskowy szkielet drewniany, całoroczny murowany, całoroczny szkielet drewniany, całoroczny bal drewniany. W wersji mieszkalnej dostępny jest system centralnego ogrzewania oparty na kotle gazowym.

Projekt ORLEAN 7A z garażem jest dostępny jako: letniskowy murowany, letniskowy szkielet drewniany, całoroczny murowany, całoroczny szkielet drewniany. W wersji mieszkalnej dostępny jest system centralnego ogrzewania oparty na kotle gazowym.

Projekt ORLEAN 7B z garażem jest dostępny jako: letniskowy murowany, letniskowy szkielet drewniany, całoroczny murowany, całoroczny szkielet drewniany. W wersji mieszkalnej dostępny jest system centralnego ogrzewania oparty na kotle gazowym.