Aktualności

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego? 

26.04.2024

Budowa domu w technologii szkieletu drewnianego może być atrakcyjną opcją, zarówno pod względem czasu, jak i kosztów.

A ile kosztuje budowa domu szkieletowego? Zabraliśmy informacje od zaprzyjaźnionych firm wykonawczych z Bielska-Białej.

Koszt budowy domu szkieletowego o powierzchni 100 m²:

 • Cena za metr kwadratowy pod klucz wynosi około 3600 zł Dlatego za wzniesienie domu szkieletowego o 100 m² powierzchni mieszkalnej musisz zapłacić około 360.000zł Należy jednak pamiętać, że do tego trzeba doliczyć koszty wyposażenia wnętrz. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, warto wybrać prostą bryłę i niewielką powierzchnię, w systemie gospodarczym.
 • Dla domów o powierzchni do 150 m², cena wynosi około 3000 zł za metr kwadratowy.
 • Dla domów powyżej 200 m², cena spada do około 2500 zł za metr kwadratowy (bez podatku).

Co jeszcze (oprócz wielkości domu) ma wpływ na koszty budowy:

 • Wybór jakości drewna do szkieletu domu jest istotny. Lepiej nie oszczędzać na tym elemencie, aby obiekt był trwały i służył przez długie lata.
 • Pora roku, w której rozpoczynasz budowę, nie ma większego znaczenia. Budowę domu szkieletowego można zakończyć nawet w 3-4 miesiące przy sprawnej organizacji prac.
 • Wybór projektu domu (gotowego, indywidualnego). Na rynku znajdziesz tysiące projektów domów w technologii szkieletowej.

Jakie jeszcze czynniki warto wziąć pod uwagę?

 1. Efektywność energetyczna: Wybór odpowiednich materiałów izolacyjnych i projektowanie domu z myślą o minimalizacji strat ciepła może znacząco obniżyć koszty eksploatacyjne poprzez zmniejszenie zużycia energii na ogrzewanie i chłodzenie.
 2. Optymalizacja przestrzeni: Projektowanie domu z myślą o maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni może zapewnić komfortowe warunki życia bez konieczności inwestowania w większą powierzchnię.
 3. Prostota konstrukcji: Im prostszy projekt, tym zazwyczaj niższe koszty budowy. Wybór prostych kształtów i minimalizacja elementów konstrukcyjnych mogą pomóc w oszczędności zarówno czasu, jak i pieniędzy podczas budowy.
 4. Wykorzystanie naturalnych materiałów: Drewno jako materiał konstrukcyjny może być zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Dodatkowo, korzystanie z naturalnych materiałów może wpłynąć pozytywnie na klimat wewnętrzny domu.
 5. Ograniczenie kosztów instalacji: Wybór prostych i oszczędnych w utrzymaniu rozwiązań instalacyjnych, takich jak systemy ogrzewania o niskim zużyciu energii, efektywne oświetlenie LED czy systemy oszczędzające wodę, może obniżyć koszty eksploatacji domu.
 6. Optymalizacja układu pomieszczeń: Projektowanie domu z myślą o ergonomicznym układzie pomieszczeń może zapewnić komfort mieszkania przy minimalnej powierzchni. Rozważenie funkcjonalnego rozmieszczenia pomieszczeń może przyczynić się do oszczędności kosztów budowy.
 7. Zrównoważony rozwój: Projektowanie z myślą o zrównoważonym rozwoju może przynieść korzyści ekonomiczne w dłuższej perspektywie czasowej poprzez zmniejszenie kosztów eksploatacji oraz wpływ na środowisko.
 8. Dobrze zaprojektowane wentylacja i izolacja: Zapewnienie odpowiedniej wentylacji i izolacji termicznej może zmniejszyć koszty eksploatacyjne poprzez utrzymanie stabilnych warunków wewnętrznych przy minimalnym zużyciu energii.
 9. Rozważenie alternatywnych źródeł energii: Jeśli to możliwe, warto rozważyć wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne, aby zmniejszyć koszty związane z eksploatacją domu.
 10. Długoterminowe planowanie: Projektowanie z myślą o długoterminowym użytkowaniu domu, uwzględniając przyszłe potrzeby mieszkańców oraz potencjalne zmiany w technologii i przepisach budowlanych, może przynieść oszczędności zarówno na etapie budowy, jak i późniejszej eksploatacji.

Zobacz także

Budujemy domy z bali

09.03.2024
Firma AVO wybuduje dla Ciebie dom technologii tradycyjnej ale również szkieletowej oraz z bali drewnianych. Dom z drewna przeżywają prawdziwy renesans. Budując dom z bali drewnianych...
Czytaj więcej

Dom jednorodzinny typu nowoczesna stodoła

10.02.2024
Dom jednorodzinny typu nowoczesna stodoła - co to oznacza? Dom jednorodzinny typu "nowoczesna stodoła" odnosi się do nowoczesnego, często minimalistycznego, projektu domu, który nawiązuje do...
Czytaj więcej

Budowa domu na pochyłej działce, o czym warto pamiętać? 

21.01.2024
Budowa domu na pochyłej działce, o czym warto pamiętać? Budowa domu na parceli ze spadkiem może być wykonalna i korzystna pod pewnymi warunkami. Oto kilka czynników, które warto rozważyć: Zalety...
Czytaj więcej