Aktualności

różnice w budownictwo w Beskidach i na Podhalu

09.10.2023

Jakie są różnice w tradycyjnym budownictwo jednorodzinne w Beskidach w porównaniu do budownictwa na Podhalu ?

Tradycyjne budownictwo jednorodzinne w Beskidach i na Podhalu, dwóch regionach górskich w Polsce, różni się przede wszystkim stylem architektonicznym, materiałami budowlanymi i lokalnymi tradycjami. Oto główne różnice między tymi dwoma regionami:

STYL ARCHITEKTONICZNY

  • Beskidy: W Beskidach dominuje styl drewnianego budownictwa góralskiego. Charakteryzuje się on stosunkowo prostą, tradycyjną formą. Domy są często drewniane, o konstrukcji z bali i przykryte gontem. Dachy mają strome nachylenie i są często kryte gontem lub blachą. Elewacje mogą być ozdobione rzeźbionymi elementami.
  • Podhale: Na Podhalu przeważa styl architektoniczny znanego jako "zakopiański". Jest bardziej nowoczesny niż tradycyjny góralski styl. Charakteryzuje się on bardziej rozbudowaną i ozdobną formą. Domy są często wykonane z drewna, kamienia lub cegły. Wiele z nich ma zdobione elewacje, charakterystyczne okna i dachy o bardziej zróżnicowanych kształtach. Architektura na Podhalu może być bardziej nowoczesna i kreatywna niż ta w Beskidach.

MATERIAŁY BUDOWLANE

  • Beskidy: W Beskidach dominuje drewno jako główny materiał budowlany. Drewniane bale, deski i gonty są powszechnie używane do budowy domów. Jest to wynik dostępności drewna w regionie.
  • Podhale: Na Podhalu można znaleźć większą różnorodność materiałów budowlanych. Oprócz drewna, często używa się kamienia i cegły. To pozwala na bardziej zróżnicowane projekty architektoniczne i tworzenie bardziej trwałych budynków.

LOKALNE TRADYCJE I WZORY ZDOBNICZE

  • Beskidy: W Beskidach tradycje góralskie odgrywają ważną rolę w projektowaniu i ozdabianiu domów. Rzeźbione elementy, takie jak ganki czy ścienne zdobienia, często nawiązują do lokalnych motywów i wzorów.
  • Podhale: Na Podhalu również istnieją unikalne wzory zdobnicze i rzeźby, ale styl "zakopiański" może być bardziej nowoczesny i eksperymentalny w tym zakresie. Ozdoby często są bardziej wyszukane i rozbudowane.

WPŁYW TURYSTYKI

  • W Beskidach turystyka jest ważną częścią gospodarki, ale nie jest tak rozwinięta jak na Podhalu. W związku z tym, w Beskidach nie ma takiego nacisku na komercyjne inwestycje w budownictwo wczasowe i luksusowe.

WARUNKI GEOGRAFICZNE

  • Beskidy to obszar górski, który jest bardziej rozległy i bardziej zalesiony niż Podhale. To może wpływać na dostępność drewna i inne materiały budowlane oraz na konstrukcję domów.

Oczywiście, te różnice są ogólnymi charakterystykami i w obu regionach można znaleźć wiele wyjątkowych i unikalnych domów, które niekoniecznie pasują do ogólnych opisów. Jednak te różnice pomagają zrozumieć ogólne tendencje w tradycyjnym budownictwie w Beskidach i na Podhalu.

 

Polecamy artykuł Czym charakteryzuje się styl budownictwa typu dom beskidzki?


Zobacz także

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego? 

26.04.2024
Budowa domu w technologii szkieletu drewnianego może być atrakcyjną opcją, zarówno pod względem czasu, jak i kosztów. A ile kosztuje budowa domu szkieletowego? Zabraliśmy informacje od...
Czytaj więcej

Budujemy domy z bali

09.03.2024
Firma AVO wybuduje dla Ciebie dom technologii tradycyjnej ale również szkieletowej oraz z bali drewnianych. Dom z drewna przeżywają prawdziwy renesans. Budując dom z bali drewnianych...
Czytaj więcej

Dom jednorodzinny typu nowoczesna stodoła

10.02.2024
Dom jednorodzinny typu nowoczesna stodoła - co to oznacza? Dom jednorodzinny typu "nowoczesna stodoła" odnosi się do nowoczesnego, często minimalistycznego, projektu domu, który nawiązuje do...
Czytaj więcej