Aktualności

Budowa domu w Bielsku-Białej

11.10.2019

projekt domu gotowego Pro Arte Żory

Budowa domu to nie lada wyzwanie i duże przedsięwzięcie, niezależnie od tego w jakim regionie Polski znajduje się nasza działka.

Czynniki wpływające na wybór lokalizacji to:
- cena działki,
- warunki terenu,
- dostęp do materiałów budowlanych,
- ceny materiałów i usług budowlanych,
- odległość od miejsca pracy,
- bliskość szkół,
- styl życia. Dla jednych ciekawsza będzie lokalizacja na wsi, dla innych bliskość lasu jest atutem a dla innych nie, ponieważ nie wyobrażają sobie mieszkanie w innej lokalizacji niż miasto. Dużo zależy od naszego nastawienia i miejsca w którym się wychowaliśmy,
- odległość od rodziny,
- dostęp do mediów (c.o., internet, woda),
- zapisy w miejscowym planie przestrzennego zagospodarowania,

Mieszkańcy aloes z Bielska-Białej muszą się liczyć z działkami położonymi w nierównym, pagórkowatym, górskim terenie. Taka działka na stoku wymusza pewne rozwiązania architektoniczne. Musimy na przykład wziąć pod uwagę wykonanie domu z piwnicą częściowo zakopaną we wzniesieniu. Bywa więc, że działka dyktuje nam pewne ograniczenia i rozwiązania. Na przykład posiadacz parceli na podmokłym terenie powinien wykluczyć wykonanie piwnicy, a klasyczne fundamenty powinien zamienić na płytę fundamentową wokół, której powinien poprowadzić drenaż odwadniający.

Lokalizacja działki w górach dyktuje też odpowiedni spadek dachu, by móc z łatwością odprowadzić opady atmosferyczne, a zwłaszcza zalegający na dachu śnieg, którego ciężar ulega zmianie wraz ze wzrostem temperatury.

Lokalizacja często ma wpływ na technologię budowy, którą wybierzemy. Dom z bali będzie pasował w górskim ale już mniej w środku dużego miasta. Betonowe domy modułowe świetnie sprawdzą się w mieście ale już miej pośród mazurskich lasów czy drewnianych domów w okolicach Zakopanego.