Aktualności

PROJEKTY DOMÓW - tendencje na rynku

26.12.2022

Obserwujemy rynek projektów gotowych od blisko 25 lat. Zmieniają się dynamika oraz trendy w budownictwie. W latach dziewięćdziesiątych sprzedawaliśmy często projektu dużych domów. Nierzadko były to projekty domów z dwoma garażami a czasami z wieżyczką.

Przykładem jest ówczesny hit sprzedażowych projekt Zameczek firmy Archeton. Często spotykamy domy wybudowane na podstawie tego właśnie projektu.


Inny ówczesny bestseller to GL35 pracowni Studio Atrium z Bielska-Białej. To duży dom z dwoma garażami oraz dodatkowych stanowiskiem postojowym.

Z roku na rok powierzchnia najczęściej sprzedanych projektów domów spadała. Ta tendencja ustabilizowała się na poziomie około 100m powierzchni użytkowej.

Jeszcze bardziej widocznym trendem w budownictwie okazały się sposoby ogrzewania oraz docieplenia domu. Standard 10cm docieplenia zmienił się na 15 a często nawet na 20 cm.
Swoje 5 minut przeżyły kotły na tzw. ekogroszek. Polacy przetestowali wszelkie dostępne formy ogrzewania, zaczynając od gazu, przez pelet, węgiel, kotły na olej, LPG, prąd i inne.
Na rynek wkroczyły solary, wiatraki, pompy ciepła oraz fotowoltaika. Sprawność urządzeń z czasem również znacznie się zwiększyła. Sprawność kotła gazowego kondensacyjnego zbliża się do 100%.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym najnowszym projektem domu OZE. Projekt WELS pracowni projektowej PRO ARTE spełnia wszelkie wymagania stawiane nowoczesnym i ekologicznym domom.

Koncepcja projektowa domu WELS została oparta na następujących kryteriach:
a) ekonomii odnoszącym się w szczególności do kosztów eksploatacji budynku oraz jego budowy,
b) energii odnoszącym się w szczególności do zastosowanych materiałów energooszczędnych, wykorzystywanych źródeł energii, kosztów eksploatacji oraz wszelkich parametrów technicznych,
c) ekologii odnoszącym się w szczególności do wpływu budynku na środowisko, zastosowanych materiałów naturalnych oraz możliwości ewentualnego recyklingu przy renowacji budynku,
d) emocji odnoszącym się w szczególności do komfortu życia mieszkańców domu oraz jego wpływu na ich zdrowie.