Aktualności

Domy gotowe do 70 metrów kwadratowych na zgłoszenie?

09.06.2021

Czy to możliwe, że będzie sposobność budowy na zgłoszenie domów bez pozwolenia? Tak, ale w miejsce pozwolenia musi nastąpić tak zwana milcząca zgoda urzędu, która następuje po około miesiącu od pozostawienia w urzędzie uzupełnionego formularza zgłoszenia wraz oświadczeniem o dysponowaniu działką do celów budowlanych i wyrysem z mapy zasadniczej, na której naniesiona jest planowana inwestycja. Nic prostszego? Zobaczymy.

Jak to będzie?

Trudno powiedzieć, to na razie luźne pomysły zaprezentowane w ramach nowego programu (Nowy Polski Ład). Na co zwrócić uwagę? Należy pamiętać, że posiadanie projektu, zestawienia materiałów, kosztorysu, a także projektanta adaptującego i kierownika budowy to zagwarantowanie bezpieczeństwa swojej inwestycji. Parafrazując claim jednej z pracowni projektowych, budując dom - pamiętajmym, że budujemy go dla pokoleń. Więc ma być trwały i solidny. Projekt od architekta, a przede wszystkim ten gotowy, sprawdzony przez wielu inżynierów, inspektorów jest lepszy, ponieważ przeszedł wielokrotną ogniową próbę, weryfikację i był przeglądany przez duże rzesze tęgich głów. Dlatego kupno projektu na zgłoszenie pomimo pozornego unikania kosztu może okazać się przysłowiowym strzałem w kolano i wejściem na minę. Warto rozważyć inwestycją w trwałość i jakość swojego domu. 

 

Dom na zgłoszenie do 70 metrów kwadratowych

Czekamy na sprecyzowanie, czy mają to być obiekty parterowe, czy z poddaszem użytkowym. Ponieważ głosy polityków były w tej kwestii dość niejasne. Czy będzie jeden państwowy katalog takich budynków? Takie rozwiązanie przybliżałoby nas do czasów słusznie minionych... Więc pozostaje czekać i trzymać rękę na pulsie. Może nam w tym pomóc znana z projektów na zgłoszenie pracownia projektowa, która przygotowała specjalną kolekcję takich projektów oraz w sposób profesjonalny i na tyle na ile to możliwe - rzeczowy omawia zagadnienie projektów na zgłoszenie do 35 i 70 metrów kwadratowych.

 

Co na niepewne czasy?

Na niepewne czasy najpewniejsza inwestycja to taka, która jest lokatą kapitału we własne bezpieczeństwo i komfort. Dlatego tak wiele osób w dobie pandemii zapragnęło mieć nie tylko swoje własne M, ale też mały biały domek, działkę za lasem, z wodą czystą. Nowelizacja prawa budowlanego rozszerzająca tryb zgłoszenia o większy metraż na pewno pomoże wielu rodakom i skróci proces inwestycyjny budowy domu.

 

Koniecznie zapoznaj się z tym artykułem Projekty domów na zgłoszenie do 70 metrów kwadratowych. Mamy to.